latest

Πανσερραϊκός: ”Καθάρισε” τον Αλμωπό και ”πάτησε κορυφή”

Κυριακή 25 Απριλίου 2021

/ by Newsroom

”Φωτιά στην κορυφή” έβαλε ο Πανσερραϊκός, με τους ”κόκκινους” να εκμεταλλεύονται στο έπακρο την ισοπαλία στο ντέρμπι πρωτοπόρων και να γίνονται, πλέον, συγκάτοικοι της Βέροιας, αλλά και της Καβάλας στο ”ρετιρέ” του Βορείου Ομίλου της Football League.

Τα ”Λιοντάρια” του Πέτρου Στοΐλα, επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 του Αλμωπού Αριδαίας, με την ομάδα της Πέλλας, ωστόσο, να ”βάζει δύσκολα” στους Σερραίους, στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας τους διαδρόμους και παίζοντας με τακτική.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Πανσερραϊκός ”πάτησε γκάζι”, με τον συνήθη ύποπτο Τόμας Πράντο να έχει και πάλι…κέφια!
Ο Αργεντινός φορ νίκησε στο 46′ την άμυνα του Αλμωπού, στον αέρα, και είδε τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει, εν τέλει, στα δίχτυα του Καραγιαννίδη, ανοίγοντας το σκορ για τα ”Λιοντάρια”.

Στο 70′ ο Λατίνος σκόρερ ”χτύπησε” και πάλι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 90+3′, ο Δημήτρης Γκούρτσας ”άνοιξε λογαριασμό”, γράφοντας, με σουτ, το τελικό 3-0, δίνοντας, παράλληλα, διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των ”κόκκινων”.
Ο Πανσερραϊκός στρέφει, πλέον, την προσοχή του, στον εκτός έδρας αγώνα, με τον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τετάρτη, στο γήπεδο του Βατανιακού, στην Κατερίνη.

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης, Κρητικός, Γεωργιάδης (72′ Κουτσίδης), Ολαϊτάν (46′ Κόντσι), Λουφάκης (87′ Μαρτσιόνι), Πράντο (87′ Γκούρτσας)

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Βενέτης, Κολτσίδας, Κιουλτζόπουλος (72′ Πέττας), Προκοπίου (21′ λ.τ Κουρούπης), Έππας, Ασλαμπάλογλου, Ρογγότης, Γκαλιέγκος (82′ Χαντζάρας), Μάνιος (82′ Τούφας), Λουσέρο (72′ Κοζάκης).
Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Κουβαλάκης (Δράμας)
Κίτρινες: Κασμερίδης, Ζέρης, Κρητικός, Ψάλτης, Γεωργιάδης – Κιουλτζόπουλος, Ασλαμπαλόγλου, Έππας